Aj LEAF pomáha Slovensku v aktuálnej situácii s epidémiou Covid-19. Zistite viac tu.

Keď ide o dobrovoľníctvo, nie je rozdiel medzi top manažérmi a bežnými zamestnancami

Autistické centrum Andreas je nezisková organizácia v Bratislave, ktorá sa zameriava na pomoc a podporu ľudí s autizmom a ich rodín. Ich aktivity zahŕňajú diagnostiku detí a mladých ľudí, špecializované terapie, vzdelávanie a osvetu. Taktiež sa venujú predaju originálnych pohľadníc a iných výrobkov, či organizovaniu diskusií. Služby centra Andreas využívajú ľudia z celého Slovenska.

Čo Andreas-u prinášajú dobrovoľníci a prečo sa rozhodli zapojiť sa do Programu expertného dobrovoľníctva už po štvrtýkrát sa dozviete v rozhovore s projektovou manažérkou Luciou Gvozdjákovou, ktorá dlhodobo pôsobí v neziskovom sektore a do organizácie sa rozhodla pridať na základe vlastnej skúsenosti s osobou s autizmom

Aké výzvy ste riešili s expertnými dobrovoľníkmi cez Program expertného dobrovoľníctva?

Prvýkrát sme sa zapojili pred tromi rokmi. Potrebovali sme zlepšiť počítačové zručnosti našich zamestnancov. Prišiel k nám Vlado, ktorý nás naučil všetko potrebné a dodnes u nás vedie krúžok programovania pre nášho klienta s Aspergerovým syndrómom. Druhý rok sme mali dobrovoľníka na pomoc s marketingom na Facebooku a potom právničku, ktorá nám pomáhala pri zmluvách a webstránke. Tento rok budeme mať dobrovoľníčku, ktorá sa bude venovať našej knižnici.

Cez expertné dobrovoľníctvo organizácia Andreas zatiaľ zúžitkovala rady z oblasti práva, IT a marketingu.

Aké boli ciele vašich projektov? 

Pri prvom projekte z oblasti IT bol cieľ sa s každým zamestnancom stretnúť, zistiť ich očakávania a naučiť ich to, v čom mali medzery. Pri Facebooku to bola konkrétna vec, ktorú ma dobrovoľník naučil a ktorú používam pri našich kampaniach doteraz. Pri právnych službách sme potrebovali pomoc hlavne pri rozbiehaní novej stránky a eshopu a dobrovoľníčka nám robila analýzu a popri tom nám pomáhala s aktuálnymi problémami klientov a ich rodičov. 

Dobrovoľník Vlado na kurze programovania, ktorý vedie.

Čo bol pre vás najväčší prínos?

Pri prvom dobrovoľníkovi to bol určite kurz programovania, ktorý pokračuje dodnes a za ktorý sme Vladovi veľmi vďační. Najväčší prínos dobrovoľníkov všeobecne je, že nám pomáhajú s niečím, čo nevieme alebo na čo nemáme čas. Prínos vidím aj v tom, že keď zadáme dobrovoľníkovi úlohu, prinúti nás to nájsť si na úlohu čas.  

Magnetka vyrobená klientmi autistického centra Andreas.

Aké ďalšie dobrovoľnícke príležitosti ponúkate?

Dobrovoľníkov potrebujeme hlavne pri práci na záhrade. Chodia k nám pravidelne dve firmy na pracovný teambuilding, na jar a na jeseň. Zapájame sa aj do Dňa dobrovoľníctva a do programu Nadácie Pontis Naše Mesto, z ktorého sme pred časom získali dobrovoľníka, ktorý nám pravidelne chodí kosiť záhradu a opravovať všetko, čo sa nám v záhrade pokazí. Druhá časť dobrovoľníkov sú väčšinou ženy, študentky alebo seniorky, ktoré chodia do artedielne na týždennej báze a pracujú s klientmi pri modelovaní z hliny alebo pri lepení mozaík z nastrihaných vrecúšok od čaju.  

Prečo by si mal dobrovoľník vybrať práve vašu organizáciu?  

Naša organizácia môže zaujať práve témou autizmu, o ktorej sa veľa hovorí, ale stále je o nej mnoho mýtov a bežný človek sa s ňou nestretne, ak ju nemá niekde v okolí. Keď k nám dobrovoľníci prídu a my im hovoríme o autizme a o našich klientoch, veľmi radi o tom počúvajú a vznikajú zaujímavé diskusie.   Dobrovoľníci však musia pochopiť, že nemôžu pracovať priamo s deťmi s autizmom, keďže terapia a diagnostika je individuálna a nemôžu pri nej byť ďalší ľudia. Je možné s nimi pracovať len pri arteterapii, ale je potrebné im poskytnúť odborný výcvik.

Prostredníctvom dobrovoľníctva sa ľudia dozvedia o témach, s ktorými sa v bežnom živote nestretávajú. 

V organizácií Andreas sa novým dobrovoľníkom vždy snažia priblížiť problematiku autizmu.

Všimli ste si nejaké rozdiely vo vašom myslení a myslení dobrovoľníkov?

Neriešime, kto je z korporátu a kto je z neziskovky, naši dobrovoľníci sú veľmi rozmanití a ide nám skôr o chémiu a ľudský kontakt medzi nami. Dobrovoľníci k nám neprenášajú veci z korporátu, skôr si k nám chodia oddýchnuť od svojej práce a pomôcť dobrej veci. Nevidím medzi našimi dobrovoľníkmi rozdiely, či už sú to top manažéri alebo bežní zamestnanci, všetci sú rovnako milí a ochotní

Ste ešte v kontakte s dobrovoľníkmi?

Áno, so všetkými. Prvý dobrovoľník Vlado k nám chodí každý týždeň kvôli krúžku programovania, s marketingovým dobrovoľníkom si občas píšeme a právnička nám tiež vždy rada pomôže, väčšinou ad hoc

O čom bude váš nový projekt?

Máme knižnicu a chceme dať na web knižničný online systém, takže to bude skôr administratívna práca s počítačom a knihami. Dohodli sme sa už s dobrovoľníčkou Katkou. 

Expertného dobrovoľníka Vlada Rumana sme sa opýtali, čo ho motivuje organizácií Andreas pomáhať aj po skončení oficiálneho dobrovoľníckeho projektu, na ktorom pôvodne pracoval.

Keď skončil pôvodný projekt, ponúkli mi, aby som sa venoval mladým, ktorí majú aspergerov syndróm a chcú sa venovať programovaniu. Cítil som, že je treba, aby som znalosti a skúsenosti, ktoré mam v tejto oblasti, posunul ďalej niekomu ďalšiemu a toto bola výborná príležitosť.

Hľadáte aj vy možnosť ako uplatniť svoje schopnosti a skúsenosti na pomoc dobrej veci? Prípadne, poznáte organizáciu, ktorej by sa expertná pomoc zišla? Prihlasovanie pre organizácie ale aj potenciálnych dobrovoľníkov je otvorené počas celého roka.