Aj LEAF pomáha Slovensku v aktuálnej situácii s epidémiou Covid-19. Zistite viac tu.

Čo vám chýba na zozname novoročných predsavzatí

napísala: Milica Danková

Máte pocit, že vám v zozname novoročných predsavzatí niečo chýba? A čo tak urobiť niečo pre svoju krajinu? Rok 2020 bude pre Slovensko v mnohých veciach výnimočný, každý z nás však môže urobiť viac ako len ísť voliť. Možností ako byť občiansky aktívny je veľa a jednou z nich je expertné dobrovoľníctvo. Ak ste o ňom ešte stále nepočuli, alebo aj počuli, ale celkom presne neviete, čo to je, poďme si ho predstaviť.


Program expertného dobrovoľníctva, známy aj ako PED, je platforma, ktorá spája mladých profesionálov s neziskovými organizáciami, sociálnymi podnikmi, startupmi či školami. Počas obdobia 3 až 12 mesiacov venujú nielen svoj čas, ale predovšetkým svoje znalosti a expertízu, na rozvoj organizácie alebo projektuPreto expertné dobrovoľníctvo.

Program vznikol na pôde LEAF v roku 2012. Patril medzi prvé programy, na ktorých si organizácia chcela otestovať svoju teóriu zmeny a vieru v silu jednotlivca tvoriť lepšiu krajinu, ak ako mladý človek dostane možnosť rozvíjať svoj potenciál a vyrásť na osobnosť, ktorá v sebe spája charakternosť, excelentnosť, podnikavé líderstvo a občiansku angažovanosť. Keďže sa program osvedčil a postupne narástol, prechádzal aj on svojim vývojom. Z desiatok dobrovoľníkov sa stali stovky, z niekoľkých bratislavských mimovládok sa dostal aj do regiónov a postupne sa zapojili aj firmy, školy a rozširuje sa ďalej.

V súčasnosti je “core team” programu nezvyčajne medzinárodný. Baša je Slovenka, Safi prišla s Palestíny a Vic pochádza z Azerbajdžanu. Všetky tri sa však zhodnú na tom, že mať prácu, v ktorej môžu prispievať k pozitívnym zmenám, stretávať sa s inšpiratívnymi ľuďmi a učiť sa navzájom, ich veľmi teší. Ako samy hovoria, ich najväčšou radosťou je práve práca so zanietenými organizáciami a dobrovoľníkmi, ktorí sú každodennou motiváciou posúvať veci na Slovensku k lepšiemu. Najviac ich hreje pri srdci vidieť, že program má zmysel. Keď organizácia povie: „ďakujeme,  veľmi nám to pomohlo, dobrovoľník bol super.“ Alebo naopak, keď príde dobrovoľník a povie: „bola to skvelá skúsenosť, som rád, že som mohol pomôcť a máte ešte ďalšie projekty, do ktorých by som sa mohol zapojiť?“

Dobrovoľník pomáha v tom, v čom je doma a má expertízu. Organizácií pomáha s konkrétne zameraným projektom. Napríklad právnik pomáha s revíziou stanov organizácie, marketér nastavuje maretingovú stratégiu nezikovky, alebo príde človek z korporácie, kde na kažodennej báze pracuje s excelom a spraví pre neziskovku sériu školení na tému ako pracovať s týmto nástrojom. Príkladov je veľa, viac si môžete prečítať tu: https://dobrovolnici.leaf.sk/novinky/.

PED, ako ste ho poznali doteraz, prešiel za uplynulý rok výraznými úpravami a vývojom a teraz máte ešte viac príležitostí zapojiť sa a prispieť k pozitívnym zmenám na Slovensku.

„Podarilo sa nám spustiť portál, na ktorý sa môžu aj potenciálni dobrovoľníci aj organizácie prihlásiť kedykoľvek a nájsť sa. Teraz vieme prepojiť viac profesionálov s viacerými projektami,” vysvetľuje Baša.

…a dodáva: “Aj po prepojení dobrovoľníka a organizácie sa snažíme prinášať nové prvky do spolupráce (ako si jasne definovať plán projektu, ako dávať spätnú väzbu, ako vyhodnotiť projekt, budovať komunitu). Samozrejme, máme ešte veľa pred sebou, máme veľa nápadov, čo vylepšiť a čo ďalšie môžeme vymyslieť. Snažíme sa inovovať a nezaspať na vavrínoch. A to nás baví.” 

Vic sa k nej pridáva: “Chceme, aby náš program bol pravým katalizátorom občianskej angažovanosti, a preto chceme viac počúvať potreby našich účastníkov a partnerov a vytvoriť ideálne prostredie, v ktorom sa mozog a srdce nielen stretnú, ale vybudujú dlhodobú spoluprácu so zmysluplným dopadom.”

“Naším cieľom je, aby sme raz umožnili občiansky aktivizmus každému, kto má záujem priniesť tejto krajine pozitívnu zmenu. V najbližších dvoch rokoch by sme chceli mať nielen stovky, ale tisícky dobrovoľníkov a prepájať ich napríklad aj s verejnou správou a ďalšími občianskymi aktivitami,” uzatvára Safi.

Pozitívna zmena je samozrejme cieľ, ale práve expertné dobrovoľníctvo je prostriedok, bez ktorého by to mnohokrát nešlo. Ako vysvetľuje Baša: “Na zodpovedné dobrovoľníctvo treba mať čas a odhodlanie.  Ale som si istá, že zapojenie sa do dobrovoľníckeho projektu je užitočné aj pre dobrovoľníka. Rozšíriť si obzory, otestovať si svoje schopnosti v inom prostredí, prijať nové výzvy a v neposlednom rade spoznať zaujímavých ľudí. A popri tom všetkom nebyť zahľadený len do seba a skúsiť spraviť niečo dobré.”

Tento rok dobrovoľníci pomáhajú svojou expertízou aj v školách

Skúste si preto pridať expertné dobrovoľníctvo na zoznam novoročných predsavzatí. Možno vďaka tomu prinesiete na Slovensko pozitívnu zmenu a možno sa život zmení práve vám.

Ak ste organizácia, sociálny podnik alebo škola,  ktorá hľadá expertnú pomoc. Ako na to si môžete prečítať tu

https://dobrovolnici.leaf.sk/3-kroky-ako-ziskat-expertneho-dobrovolnika-pre-vasu-organizaciu/